Co to właściwie znaczy instalacja fotowoltaiczna?
To prywatna elektrownia, z której korzysta właściciel, mająca za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd np. rodziny, firmy.
Czy po zamontowaniu takiego rozwiązania znikną rachunki za prąd?
Prawie tak, tzn. roczna opłata z tytułu należności względem zakładu energetycznego wyniesie mniej więcej tyle, co obecnie rachunek za jeden miesiąc, jest to jedyna opłata stała za przesył, licznik, która zostanie po montażu instalacji fotowoltaicznej
Dlaczego warto zainwestować w instalację PV?
Szybki zwrot inwestycji 6-8 lat, ucieczka od podwyżek prądu, uniezależnienie się od dostawcy energii, własna instalacja fotowoltaiczna to także dbanie o środowisko, lokata kapitału, nowoczesność.
Ile to kosztuje?
Na cenę instalacji fotowoltaicznej mają wpływ takie czynniki jak rodzaj konstrukcji, dach skośny, płaski, grunt, rodzaj pokrycia dachowego a przede wszystkim dobór mocy i podzespołów danej instalacji fotowoltaicznej, która za każdym razem jest przygotowywana, czyli panele fotowoltaiczne oraz inwertery. Cena w przeliczeniu na 1 KWp wynosi średnio 4500zł
Kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?
Instalacja fotowoltaiczna zacznie się zwracać już od pierwszych dni po podłączeniu jej do sieci. Średni czas zwrotu wynosi 6-8 lat. Obecnie, to jedna z najbezpieczniejszych inwestycji, jaką można znaleźć na rynku.
Jaka jest zasada działania Instalacji fotowowoltaicznej ?
Panel /moduł produkuje energię elektryczną – prąd stały, który po konwersji w Inwerterze w zmienia go na prąd przemienny, po czym zasila urządzenia w naszych domach.
Z czego składa się instalacja?
Podstawowe elementy instalacji to: panele/moduły fotowoltaiczne, falownik/inwerter, konstrukcja mocująca, zabezpieczenia AC i DC, okablowanie, sterowniki do zarządzania instalacją zdalnie.
Jak obliczyć moc własnej elektrowni?
W celu ustalenia poboru energii należy spojrzeć na rachunek z zakładu energetycznego i zweryfikowanie mocy pobranej w skali całego roku. To na jego podstawie oblicza się jako podstawę moc instalacji. Np. Zużycie prądu wynosi rocznie 5000 kwh, to oznacza, że wyjściowa moc instalacji będzie wynosiła 5 KWp, do której należy uwzględnić koszt przechowania energii przez zakłada energetyczny 20% wartości mocy. Przy obliczaniu zażycia energii warto uwzględnić na przyszłość ewentualne zwiększenie mocy instalacji, np. pompy ciepła, to około 2,5-3 KWp, czy moc ładowarki do samochodu elektrycznego(link do strony o ładowarkach)
Od czego zależy kolor spotykanych w instalacjach paneli i jakie ma to znaczenie?
Panele niebieskie –polikrystaliczne, tańsze w produkcji, niższy parametr efektywności 14-16%
Panele czarne-monokrystaliczne, wymagające więcej pracy w procesie produkcji, efektywność 16-20%
Czy zatem jest ta efektywność?
To zdolność przetworzenia energii słonecznej w energię elektryczną, stąd im wartość bliższa 20% to panel lepszy, wydajniejszy.
Ile energii można uzyskać z jednego panelu?
Producenci podając moc panelu (Wp) zakładają , że 1 Wp mocy będzie mógł wyprodukować 1kWh rocznie, np. panel o mocy 320 Wp da 320 kWh w skali roku, a więc 8000 kWh w ciągu 25 lat.
Jak długo panel będzie produkował prąd?
Gwarancja na sprawność paneli fotowoltaicznych dostarczana przez naszych producentów wynosi 85% i udzielana jest na okres 25 lat. W tym czasie mamy zagwarantowaną sprawność, pozwalającą spokojna obsługę instalacji a nawet po tym okresie, dalej należy się spodziewać dalszej produkcji energii na zadawalającym poziomie.
Czy panele fotowoltaiczne produkują energię zimą?
Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej trwa przez cały rok. Dla zakładu energetycznego nie ma znaczenia ile prądu wyprodukujemy w danym miesiącu, bo liczy się roczna jej suma.
Czy łatwo jest uszkodzić taki panel jaka jest jego odporność na warunki atmosferyczne i inne zdarzenia?
Mechaniczne uszkodzenie paneli położonych na dachu jest prawie niemożliwe, są bardzo odporne na warunku atmosferyczne wiatr, grad, śnieg, a próba dewastacji nastręczy wandalowi nie mało wysiłku. Jednak dla świętego spokoju inwestora przygotowaliśmy ubezpieczenia od zdarzeń losowych (link do ubezpieczeń)
Ile wynosi gwarancja na panel fotowoltaiczny?
Panele oferowane przeze Omega Fotowoltaika posiadają gwarancję mechaniczną w zależności od producenta 10-12 lat, jednak jego trwałość jest na tyle długa, że producenci dają również gwarancję na uzysk czyli produkcję prądu przez 25 lat.
A jaką gwarancję ma inwerter?
Większość producentów daje 10 lat gwarancji na pracę tego urządzenia, po czym się go wymienia na nowy, warto więc wziąć pod uwagę wymianę falownika po tym okresie już na etapie planowania inwestycji.
Do czego służy licznik dwukierunkowy?
Zlicza energię oddaną do zakładu energetycznego w ramach nadwyżki i odbiera ją w okresie niedoboru, na tej podstawie ustala się różnicę energii potrzebną do rozliczenia się pomiędzy stronami.
Kto montuje licznik dwukierunkowy?
W mikroinstalacjach montaż i dostarczenie licznika leży po stronie dystrybutora energii.
Na czym polega magazynowanie energii elektrycznej przez dystrybutora?
Dostawca energii w ramach rozliczania wyprodukowanej nadwyżki przez instalację fotowoltaiczną magazynuje ją a następnie oddaje 70-80% w zależności od mocy instalacji.
Ile czasu ma prosument na wykorzystanie nadwyżki?
Nadwyżka może być wykorzystana przez 365 dni od momentu wprowadzenia jej do sieci energetycznej.
Kiedy mówimy o mikroinstalacji fotowoltaicznej?
W przypadku mocy instalacji do 50 kW mamy do czynienia z mikroinstalacją, powyżej do 500 kW to mała instalacja, od 500 kW duża.
Kim jest prosument?
Prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, jednocześnie może ją magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej.
Czy program „Mój prąd” jest przeznaczony dla każdego chętnego do montażu paneli?
Z tego programu mogą skorzystać osoby fizyczne, których instalacja nie przekroczy 10 kW. Program cieszy się dużą popularnością a pula kwoty jest na wyczerpaniu, dlatego warto jest do skorzystać już teraz i zawrzeć umowę na montaż instalacji.
Czy warto korzystać z oferty firmy, gdy gmina dofinansuje montaż instalacji nawet do 80% wartości inwestycji?
Pomoc jednostek samorządowych przy wsparciu funduszy unijnych staje się z każdym rokiem większa, warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że gminy dotują projekty do około 3 kW, co stanowi ograniczenie, które nie zawsze spełni wymogi potrzeb danego domu pod kątem ilościowym potrzebnej mocy i jakościowym produktu.
Co oznacza klasyfikacja TIER 1 dla paneli fotowoltaicznych
Klasyfikacja TIER 1 firmy BNEF, to lista znajdujących się producentów sprzętu fotowoltaicznego, w której brane są pod uwagę parametry wytrzymałościowe, stabilność i wiarygodność finansową, wielkość produkcji, wyniki sprzedaży, innowacyjność, obecność na rynku- powyżej 5 lat. Jedynie 2% producentów z branży ma zaszczyt znaleźć się w tym zestawieniu. Wszystkie panele oferowane przez naszą firmę, tj. Longi SOlr, Qsells, Telesun i inne znajdują się w ty, zestawieniu